Model 6 Sold In Circular Path Practice Questions Answers Test With Solutions & More Shortcuts

Question : 1 [SSC MTS 2013]

A sells an article to B at a gain of 10%. B sells it to C at a gain of 7$1/2$%. C disposes of it at a loss of 25%. If the prime cost to manufacturer A was Rs.3200 then the price obtained by C is

a) Rs.2800

b) Rs.2838

c) Rs.2670

d) Rs.2580

Answer: (b)

Using Rule 15,

Price obtained by C

= $3200 × 110/100 × 215/200 × 75/100$ = Rs.2838

Question : 2 [SSC CGL Tier-II 2012]

A manufacturer sells an article to a wholesale dealer at a profit of 10%. The wholesale dealer sells it to a shopkeeper at 20% profit. The shopkeeper sells it to a customer for Rs.56,100 at a loss of 15%. Then the cost price of the article to the manufacturer is

a) Rs.25,000

b) Rs.55,000

c) Rs.50,000

d) Rs.10,000

Answer: (c)

Let the required cost price be Rs.x, then

$x × 110/100 × 120/100 × 85/100$ = 56100

$x × 11/10 × 6/5 × 17/20 = 56100$

$x = {56100 × 10 × 5 × 20}/{11 × 6 × 17}$ = Rs.50000

Question : 3 [SSC Assistant Grade-III 2012]

A sold a tape-recorder to B for Rs.4,860 at a loss of 19%. Again B sold it to C at a price that would give A a profit of 17%. The gain% of B is

a) 22$2/9$%

b) 66$2/3$%

c) 44$4/9$%

d) 33$1/3$%

Answer: (c)

C.P. of tape recorder for A

= ${4860 × 100}/{(100 - 19)} = {4860 × 100}/81$ = Rs.6000

S.P. for B = ${6000 × 117}/100$ = Rs.7020

B’s gain = 7020 - 4860 = Rs.2160

∴ Required profit percent = $2160/4860 × 100 = 44{4}/9%$

Question : 4 [SSC CGL Tier-II 2012]

A sells an article to B making a profit of 1 5 of his outlay. B sells it to C, gaining 20%. If C sells it for Rs.600 and incurs a loss of 1 6 of his outlay, the cost price of article for A is

a) Rs.600

b) Rs.800

c) Rs.720

d) Rs.500

Answer: (d)

If the C.P. for A be Rs.x, then

$x × (1 +1/5) × 120/100 × (1 - 1/6)$ = 600

$x × 6/5 × 6/5 × 5/6 = 600$

$x = {600 × 5}/6$ = Rs.500

Question : 5 [SSC SO 2005]

A saleable article passes successively in the hands of three traders. Each trader sold it further at a gain of 25% of the cost price. If the last trader sold it for Rs.250 then what was the cost price for the first trader ?

a) Rs.128

b) Rs.200

c) Rs.192

d) Rs.150

Answer: (a)

Let the actual C.P. be Rs.x

$x × 125/100 × 125/100 × 125/100 = 250$

x = Rs.128

IMPORTANT QUANTITATIVE APTITUDE EXERCISES

Model 6 Sold In Circular Path Shortcuts »

Click to Read...

Model 6 Sold In Circular Path Online Quiz

Click to Start..
PROFIT & LOSS SHORTCUTS AND TECHNIQUES WITH EXAMPLES
QUANTITATIVE APTITUDE CATEGORIES

Recently Added Subject & Categories For All Competitive Exams

General English Vocabulary Fill in the Blanks With Answers

Complete Verbal Ability/ General English Comprehension Topic-wise Model Practice Test for IBPS-SO and other Banking Exams based on previously asked questions.

07-Jun-2025 by Careericons

Continue Reading »

Top Simplification Questions For IBPS SO Bank Exams 2025

Quantitative Simplification Questions with Answers for IBPS SO. Also, we provide a complete quiz test series for IBPS SO 2025-26 Exam Questions and PDF for Free

19-May-2025 by Careericons

Continue Reading »

Finding Odds Classification MCQs for IBPS SO Prelims 2024-25

Verbal Reasoning Classification Topic-wise Practice Question and Answer Test series & Quiz. Complete IBPS SO Prelims 2024-25 Syllabus-wise Full Mock Test Series

14-May-2025 by Careericons

Continue Reading »

100+ Cloze Test Questions & Answers for IBPS SO Bank Exams

Complete Verbal Ability/ General English Comprehension Topic-wise Multiple Choice Questions & Answers Practice Test Series for IBPS SO Bank 2025 & 2026 Exams

07-May-2025 by Careericons

Continue Reading »