model 7 marks scored in examinations Section-Wise Topic Notes With Detailed Explanation And Example Questions
MOST IMPORTANT quantitative aptitude - 11 EXERCISES
-
Top 199+ Percentage Aptitude Questions Answers Mcq Quiz »
-
New 159 Percentage Aptitude (Increase, Decrease) Mcq Quiz »
-
Latest 200+ Aptitude Percentage Based Questions Mcq Quiz »
-
New 250+ Aptitude Percentage Questions With Solutions Mcq »
-
255+ Top Aptitude Percentage Shortcuts Questions Mcq Test »
-
249+ Aptitude Percentage Problems with Solutions Mcq Quiz »
-
New Aptitude Percentage Questions with Solutions Mcq Quiz »
-
199+ Percentage Aptitude Questions Solutions Mcq for Bank »
-
Top 299+ Aptitude Percentage Questions Mcq Quiz Bank Exam »
-
Top 199+ Percentage Aptitude Online Test For UPSC TNPSC »
-
New 150+ Percentage Question & Answer for All Bank Exams »
The following question based on percentage topic of quantitative aptitude
(a) 13%
(b) 43%
(c) 47%
(d) 17%
The correct answers to the above question in:
Answer: (d)
n(M) = 65, n(P) = 48, n(M?P) = 30
n(M?P)= n(M) + n(P) – n(M?P)
= 65 + 48 – 30 = 83
Percent of students passed = 83
Percent of students failed= 17
Method 2 :
Students passed only in Math = 65 – 30 = 35%
Students passed only in Physics = 48 – 30 = 18%
Total passing % = 35 + 18 + 30 = 83%
Failed = 100 – 83 = 17%
Discuss Form
Read more marks and examinations Based Quantitative Aptitude Questions and Answers
Question : 1
25% of the candidates who appeared in an examination failed to qualify and only 450 candidates qualified. The number of candidates, who appeared in the examination, was
a) 550
b) 600
c) 500
d) 700
Answer »Answer: (b)
Clearly, 75 candidates qualify
75% of appearing candidates = 450
Number of appearing candidates
= ${450 × 100}/75 = 600$
Question : 2
In a class 60% of the student pass in Hindi and 45% pass in Sanskrit. If 25% of them pass in atleast one subject, what percentage of the students fail in both the subjects ?
a) 20%
b) 75%
c) 25%
d) 80%
Answer »Answer: (b)
25% of students pass in at least one subject i.e.; they pass in one or both subjects.
% of students who don't pass or fail in both subjects
= (100 – 25)% = 75%
Question : 3
In an examination 70% of the candidates passed in English. 80% passed in Mathematics. 10% failed in both the subjects. If 144 candidates passed in both, the total number of candidates were :
a) 240
b) 200
c) 375
d) 125
Answer »Answer: (a)
Let total number of candidates = 100
70 candidates passed in English and 30 failed in it.
80 candidates passed in Maths and 20 failed in it.
10 candidates failed in English and Maths both.
Out of 30 failed in English, 10 failed in Maths also.
30 – 10 = 20 failed in English alone.
Similarly, 20 – 10 = 10 failed in Maths alone.
Total number of failures = 20 + 10 + 10 = 40
100 – 40 = 60 candidates passed in both subjects.
Now, if 60 candidates pass, total strength = 100
For 144 candidates, total strength = $100/60 × 144$ = 240
Question : 4
In an examination there were 640 boys and 360 girls. 60% of boys and 80% of girls were successful. The percentage of failure was :
a) 30.5%
b) 60%
c) 32.8%
d) 20%
Answer »Answer: (c)
Total number of students = 640 + 360 = 1000
Number of successful boys = 60% of 640 = 384
Number of successful girls = 80% of 360 = 288
Total number of successful students = 384 + 288 = 672
Number of unsuccessful students = 1000 – 672 = 328
Required percentage = ${328 × 100}/1000 = 32.8%$
Using Rule 25,
B = 640, G = 360, b = 60%, g = 80%
Percentage of passed students = $({Bb + Gg}/{B + G})%$
= ${640 × 60 + 360 × 80}/{640 + 360}$
= ${38400 + 28800}/1000 = 67200/1000 = 67.2%$
% of failed students = 100 – 67.2% = 32.8%
Question : 5
A candidate who scores 30 per cent fails by 5 marks, while another candidate who scores 40 per cent marks gets 10 more than minimum pass marks. The minimum marks required to pass are
a) 100
b) 70
c) 150
d) 50
Answer »Answer: (d)
Let the full marks in that examination were x.
According to the question,
${30x}/100 + 5 = {40x}/100 - 10$
${4x}/10 - {3x}/10 = 10 + 5$
$x/10 = 15$ ∴ x = 150
Minimum pass marks
$30/100 × 150 + 5 = 50$
Using Rule 22,
m = 30%, n = 40%, p = 5, q = 10.
Maximum marks = $100/{(n - m)} × (p + q)$
= $100/{(40 - 30)} × (5 + 10) = 150$
Minimum passing marks = $150 × 30/100 + 5$
= 45 + 5 = 50
Question : 6
A student has to secure minimum 35% marks to pass in an examination. If he gets 200 marks and fails by 10 marks, then the maximum marks are
a) 500
b) 400
c) 600
d) 300
Answer »Answer: (c)
Let the maximum marks be x.
According to the question,
35% of x = 200 +10 ⇒ ${35x}/100 = 210$
x = ${210 × 100}/35 = 600$
Using Rule 24,
a = 35%, b = 200, c = 10
Maximum Marks = ${100 × (b + c)}/a$
= ${100(200 + 10)}/35$ = 600 Marks
GET percentage PRACTICE TEST EXERCISES
model 1 simple percentage questions
model 2 net increase or decrease in %
model 3 reducing & exceeding prices
model 4 x & y comparison
model 5 income & expenditure
model 6 consumption & remaining
model 7 marks scored in examinations
Model 8 population based
model 9 voters & election
model 10 percentage with allegations & mixture
model 11 percentage with ratios
percentage Shortcuts and Techniques with Examples
-
model 1 simple percentage questions
Defination & Shortcuts … -
model 2 net increase or decrease in %
Defination & Shortcuts … -
model 3 reducing & exceeding prices
Defination & Shortcuts … -
model 4 x & y comparison
Defination & Shortcuts … -
model 5 income & expenditure
Defination & Shortcuts … -
model 6 consumption & remaining
Defination & Shortcuts … -
model 7 marks scored in examinations
Defination & Shortcuts … -
Model 8 population based
Defination & Shortcuts … -
model 9 voters & election
Defination & Shortcuts … -
model 10 percentage with allegations & mixture
Defination & Shortcuts … -
model 11 percentage with ratios
Defination & Shortcuts …
Verbal Reasoning
Question & Answer Quiz
Non Verbal Reasoning
Question & Answer Quiz
Quantitative Aptitude
Question & Answer Quiz
Computer MCQ
Question & Answer Quiz
General English
Question & Answer Quiz
History GK
Question & Answer Quiz
Polity GK
Question & Answer Quiz
Geography GK
Question & Answer Quiz
Economy GK
Question & Answer Quiz
General Awareness GK
Question & Answer Quiz
Recently Added Subject & Categories For All Competitive Exams
100+ Quadratic Equation Questions Answers PDF for Bank
Quadratic Equation multiple choice questions with detailed answers for IBPS RRB SO. more than 250 Attitude practice test exercises for all competitive exams
Continue Reading »
IBPS Aptitude Linear Equations MCQ Questions Answers PDF
Linear equations multiple choice questions with detailed answers for IBPS RRB SO. more than 250 Attitude practice test exercises for all competitive exams
Continue Reading »
New 100+ Compound Interest MCQ with Answers PDF for IBPS
Compound Interest verbal ability questions and answers solutions with PDF for IBPS RRB PO. Aptitude Objective MCQ Practice Exercises all competitive exams
Continue Reading »
100+ Mixture and Alligation MCQ Questions PDF for IBPS
Most importantly Mixture and Alligation multiple choice questions and answers with PDF for IBPS RRB PO. Aptitude MCQ Practice Exercises all Bank Exams
Continue Reading »