# Model 7 Marks Scored In Examinations Practice Questions Answers Test With Solutions & More Shortcuts

#### PERCENTAGE PRACTICE TEST [11 - EXERCISES]

Question : 1 [SSC CGL Prelim 2004]

In a group of students, 70% can speak English and 65% can speak Hindi. If 27% of the students can speak none of the the two languages, then what per cent of the group can speak both the languages ?

a) 28%

b) 62%

c) 23%

d) 38%

Let total number of students = 100

27 students speak none of the two languages.

It means only 73 students speak either Hindi or English or both.

Let x students speak both languages.

∴ 73 = 70 – x + x + 65 – x

x = 70 + 65 – 73 = 62%

Question : 2 [SSC CGL Prelim 2003]

A candidate secured 30% marks in an examination and failed by 6 marks. Another secured 40% marks and got 6 marks more than the bare minimum to pass. The maximum marks are

a) 100

b) 120

c) 180

d) 150

Difference of percentage = (40 – 30)% = 10%

Difference of marks = 6 + 6= 12

Since,10% of total marks = 12

Total marks = \${12 × 100}/10 = 120\$

Using Rule 22,

Here, m = 30%, n = 40%, p = 6, q = 6.

Maximum Marks = \$100/{(n - m)} × (p + q)\$

= \$100/{(40 - 30)} × (6 + 6)\$

= \$100/10 × 12 = 120\$

Question : 3

In an examination, there were 1000 boys and 800 girls. 60% of the boys and 50% of the girls passed. Find the percent of the candidates failed ?

a) 44.4%

b) 48.4%

c) 49.6%

d) 46.4%

Total candidates = 1000 + 800 = 1800

The candidates who are passed

= \$1000 × 60/100 + 800 × 50/100\$

= 600 + 400 = 1000

The number of candidates who failed = 1800 – 1000 = 800

Required percent = \$800/1800 × 100 = 44.4%\$

Using Rule 25,

Percentage of passed students = \$({B.b + G.g}/{B + G})%\$

= \${1000 × 60 + 800 × 50}/{1000 + 800}\$

= \${60000 + 40000}/1800\$

= \$100000/1800 = 500/9 = 55.5\$

Percentage of failed students = 100 – 55.5 = 44.4%

Question : 4 [SSC CPO S.I.2003]

A student has to obtain 33% of total marks to pass. He got 25% of total marks and failed by 40 marks. The number of total marks is

a) 500

b) 300

c) 1000

d) 800

Let the total marks be x.

According to the question,

25% of x + 40 = 33% of x

(33 – 25)% of x = 40

8% of x = 40

x = \${40 × 100}/8\$ = 500

Question : 5

For an examination it is required to get 36 % of maximum marks to pass. A student got 113 marks and failed by 85 marks. The maximum marks for the examination are :

a) 565

b) 550

c) 620

d) 500

Let maximum marks be x, then,

\${36 × x}/100 = 113 + 85 = 198\$

\$x = {198 × 100}/36 = 550\$

Using Rule 24,

a = 36%, b = 113, c = 85

Maximum marks = \${(b + c)}/a × 100\$

= \${(113 + 85)}/36 × 100\$

= \$198/36 × 100\$ = 550

## Recently Added Subject & Categories For All Competitive Exams

#### Top Compound Interest MCQ Questions, PDF IBPS RRB CLERK

Important Compound Interest Questions and Detailed Answers, PDF for IBPS RRB CLERK. Aptitude Practice Test Series for all Banks, Govt and Competitive Exams

20-Sep-2024 by Careericons

#### Top 100+ Profit Loss MCQ Questions, PDF IBPS RRB CLERK

Important Profit Loss Questions and Detailed Answers, PDF for IBPS RRB CLERK. Aptitude Practice Test Series for all Banks, Govt and Competitive Exams

20-Sep-2024 by Careericons

#### Top 100+ Spelling Test MCQ Questions, PDF IBPS RRB CLERK

Important Spelling Test Questions and Detailed Answers, PDF for IBPS RRB CLERK. English Practice Test Series for all Banks, Govt and Competitive Exams

20-Sep-2024 by Careericons

#### Top One Word Substitution Questions, PDF IBPS RRB CLERK

Important One Word Substitution Questions and Detailed Answers, PDF for IBPS RRB CLERK. English Practice Test Series for Banks, Govt and Competitive Exams

20-Sep-2024 by Careericons