model 7 marks scored in examinations Section-Wise Topic Notes With Detailed Explanation And Example Questions
MOST IMPORTANT quantitative aptitude - 11 EXERCISES
-
Top 199+ Percentage Aptitude Questions Answers Mcq Quiz »
-
New 159 Percentage Aptitude (Increase, Decrease) Mcq Quiz »
-
Latest 200+ Aptitude Percentage Based Questions Mcq Quiz »
-
New 250+ Aptitude Percentage Questions With Solutions Mcq »
-
255+ Top Aptitude Percentage Shortcuts Questions Mcq Test »
-
249+ Aptitude Percentage Problems with Solutions Mcq Quiz »
-
New Aptitude Percentage Questions with Solutions Mcq Quiz »
-
199+ Percentage Aptitude Questions Solutions Mcq for Bank »
-
Top 299+ Aptitude Percentage Questions Mcq Quiz Bank Exam »
-
Top 199+ Percentage Aptitude Online Test For UPSC TNPSC »
-
New 150+ Percentage Question & Answer for All Bank Exams »
The following question based on percentage topic of quantitative aptitude
(a) 88
(b) 87
(c) 89
(d) 90
The correct answers to the above question in:
Answer: (d)
Let marks obtained by Supriyo = x
${9x}/10 = 81 ⇒ x = {81 × 10}/9 = 90$
Discuss Form
Read more marks and examinations Based Quantitative Aptitude Questions and Answers
Question : 1
In an examination 34% failed in Mathematics and 42% failed in English. If 20% failed in both the subjects, the percentage of students who passed in both subjects was
a) 44%
b) 50%
c) 56%
d) 54%
Answer »Answer: (a)
Let total number of students = 100
Number of failures in Maths = 34
Number of failures in English = 42
Number of failures in both subjects = 20
Number of failures in Maths or English or both
= 34 + 42 – 20 = 56
Number of students who passed in both subjects
= 100 – 56 = 44
The required percentage = 44%
Using Rule 23,
a = 34%, b = 42%, c = 20%
Passed candidates in both the subjects
= 100 – (a + b – c)
= 100 – (34 + 42 – 20) = 100 – 56 = 44%
Question : 2
In an examination a candidate must secure 40% marks to pass. A candidate, who gets 220 marks, fails by 20 marks. What are the maximum marks for the examination?
a) 600
b) 800
c) 450
d) 1200
Answer »Answer: (a)
According to question,
40% ⇒ 220 + 20 or 40% ⇒ 240
100% ⇒ $240/40 × 100 = 600$
Using Rule 24,
a = 40%, b = 220, c = 20
Total Marks = ${100(220 +20)}/40$
=${100 × 240}/40 = 600$
Question : 3
In an examination, 1100 boys and 900 girls appeared. 50% of the boys and 40% of the girls passed the examination. The percentage of candidates who failed
a) 50%
b) 45.5%
c) 54·5%
d) 45%
Answer »Answer: (c)
Failed candidates = ${1100 × 50}/100 + {900 × 60}/100$
= 550 + 540 = 1090
Required percentage = $1090/2000 × 100 = 54.5%$
Using Rule 25,
B = 1100, b = 50%, G = 900, g = 40%
Percentage of failed candidates = ${(Bb + Gg)}/{B + G}%$
= ${1100 × 50 + 900 × 40}/{1100 + 900}$
= ${55000 + 36000}/2000$
= $91/2$ = 45.5%
Question : 4
In an examination 80% of the boys passed in English and 85% passed in Mathematics, while 75% passed in both. If 45 boys failed in both, the number of boys who sat for the examination was
a) 200
b) 450
c) 150
d) 400
Answer »Answer: (b)
Successful boys in English or Maths or both
= 80 + 85 – 75 = 90%
Unsuccessful boys = 10%
Total number of boys = $100/10 × 45$ = 450
Question : 5
A candidate who gets 20% marks in an examination fails by 30 marks but another candidate who gets 32% gets 42 marks more than the passing marks. Then the percentage of pass marks is :
a) 33%
b) 50%
c) 25%
d) 52%
Answer »Answer: (c)
Difference of percentages of maximum marks obtained by two candidates = 32% – 20% = 12%
Difference of scores between two candidates = 30 +42 = 72
12% of maximum marks = 72
Maximum marks = ${72 × 100}/12$ = 600
Pass marks = 20% of 600 + 30
= 120 + 30 = 150
Required percentage = $150/600 × 100 = 25%$
Using Rule 22,
An examinee scored m% marks in an exam and failed by p marks. In the same examination, another examinee obtained n% marks and passed with q more marks than the minimum, then
∴ Maximum marks = $100/(n -m) × (p + q)$
n = 32%, m=20%, p=30, q = 42.
Full Marks = $100/{n – m} × (p + q)$
= $100/{(32 - 20)} × (30 + 42)$
= $100/32 × 72$ = 600
Pass marks =20% of 600 + 30
= 120 + 30 = 150
Required percentage = $150/600 × 100$ = 25%
Question : 6
A student scored 32% marks in science subjects out of 300. How much should he score in language papers out of 200 if he is to get overall 46% marks ?
a) 66%
b) 67%
c) 60%
d) 72%
Answer »Answer: (b)
46% of 500 = ${500 × 46}/100 = 230$
32% of 300 = ${300 × 32}/100 = 96$
Required marks = 230 – 96 = 134
Let x% of 200 = 134
${200 × x}/100 = 134$
2x = 134 ⇒ x = $134/2$ = 67%
GET percentage PRACTICE TEST EXERCISES
model 1 simple percentage questions
model 2 net increase or decrease in %
model 3 reducing & exceeding prices
model 4 x & y comparison
model 5 income & expenditure
model 6 consumption & remaining
model 7 marks scored in examinations
Model 8 population based
model 9 voters & election
model 10 percentage with allegations & mixture
model 11 percentage with ratios
percentage Shortcuts and Techniques with Examples
-
model 1 simple percentage questions
Defination & Shortcuts … -
model 2 net increase or decrease in %
Defination & Shortcuts … -
model 3 reducing & exceeding prices
Defination & Shortcuts … -
model 4 x & y comparison
Defination & Shortcuts … -
model 5 income & expenditure
Defination & Shortcuts … -
model 6 consumption & remaining
Defination & Shortcuts … -
model 7 marks scored in examinations
Defination & Shortcuts … -
Model 8 population based
Defination & Shortcuts … -
model 9 voters & election
Defination & Shortcuts … -
model 10 percentage with allegations & mixture
Defination & Shortcuts … -
model 11 percentage with ratios
Defination & Shortcuts …
Verbal Reasoning
Question & Answer Quiz
Non Verbal Reasoning
Question & Answer Quiz
Quantitative Aptitude
Question & Answer Quiz
Computer MCQ
Question & Answer Quiz
General English
Question & Answer Quiz
History GK
Question & Answer Quiz
Polity GK
Question & Answer Quiz
Geography GK
Question & Answer Quiz
Economy GK
Question & Answer Quiz
General Awareness GK
Question & Answer Quiz
Recently Added Subject & Categories For All Competitive Exams
Top Trigonometric Ratios and Identities MCQ for IBPS Exam
Trigonometric Ratios & Identities MCQ Objective Questions and Answers Explanations for IBPS Clerk Prelims 2024. Aptitude Mcq Practice exercise for all exams
Continue Reading »
Puzzle Reasoning Questions Answers PDF: IBPS Clerk 2024
Top Reasoning Puzzle Test questions with answers, fully solved explanation and download PDF for IBPS Clerk Prelims 2024. Aptitude MCQ-based practice test
Continue Reading »
Most Important Antonyms Vocabulary - IBPS Clerk Prelims 2024
Latest Antonyms multiple choice questions and answers with free PDFfor IBPS Clerk Prelims 2024. English Vocabulary practice exercise for all bank exam
Continue Reading »
Syllogism Practice Questions Answers PDF - IBPS Clerk 2024
Practice Verbal Reasoning Syllogism multiple choice questions and answers with Fully solved explanation, PDF for the IBPS Clerk Prelims 2024 Bank Exam
Continue Reading »