model 7 marks scored in examinations Section-Wise Topic Notes With Detailed Explanation And Example Questions
MOST IMPORTANT quantitative aptitude - 11 EXERCISES
-
Top 199+ Percentage Aptitude Questions Answers Mcq Quiz »
-
New 159 Percentage Aptitude (Increase, Decrease) Mcq Quiz »
-
Latest 200+ Aptitude Percentage Based Questions Mcq Quiz »
-
New 250+ Aptitude Percentage Questions With Solutions Mcq »
-
255+ Top Aptitude Percentage Shortcuts Questions Mcq Test »
-
249+ Aptitude Percentage Problems with Solutions Mcq Quiz »
-
New Aptitude Percentage Questions with Solutions Mcq Quiz »
-
199+ Percentage Aptitude Questions Solutions Mcq for Bank »
-
Top 299+ Aptitude Percentage Questions Mcq Quiz Bank Exam »
-
Top 199+ Percentage Aptitude Online Test For UPSC TNPSC »
-
New 150+ Percentage Question & Answer for All Bank Exams »
The following question based on percentage topic of quantitative aptitude
(a) 4000
(b) 3500
(c) 5000
(d) 3000
The correct answers to the above question in:
Answer: (c)
Let the total number of candidates = x
Number of candidates passed in English = 0.6x
Number of candidates passed in Maths = 0.7x
Number of candidates failed in both subjects = 0.2x
Number of candidates passed in atleast one subject
= x – 0.2x = 0.8x
0.6 x + 0.7x – 2500 = 0.8 x
1.3x – 0.8x = 2500
0.5x = 2500 ⇒ $x = 2500/0.5 = 5000$
Discuss Form
Read more marks and examinations Based Quantitative Aptitude Questions and Answers
Question : 1
72% of the students of a certain class took Biology and 44% took Mathematics. If each student took at least one subject from Biology or Mathematics and 40 took both, then the total number of students in the class is :
a) 250
b) 240
c) 320
d) 200
Answer »Answer: (a)
Let the number of students in the class be 100.
Number of students in Biology = 72 and number of students in Maths = 44.
Number of students opting for both subjects = 72 + 44 – 100 = 16
Since, When 16 students opt for both subjects, total number of students = 100
When 40 students opt for both subjects,
total number of students = $100/16 × 40$ = 250
Question : 2
A student scored 32% marks in science subjects out of 300. How much should he score in language papers out of 200 if he is to get overall 46% marks ?
a) 66%
b) 67%
c) 60%
d) 72%
Answer »Answer: (b)
46% of 500 = ${500 × 46}/100 = 230$
32% of 300 = ${300 × 32}/100 = 96$
Required marks = 230 – 96 = 134
Let x% of 200 = 134
${200 × x}/100 = 134$
2x = 134 ⇒ x = $134/2$ = 67%
Question : 3
A candidate who gets 20% marks in an examination fails by 30 marks but another candidate who gets 32% gets 42 marks more than the passing marks. Then the percentage of pass marks is :
a) 33%
b) 50%
c) 25%
d) 52%
Answer »Answer: (c)
Difference of percentages of maximum marks obtained by two candidates = 32% – 20% = 12%
Difference of scores between two candidates = 30 +42 = 72
12% of maximum marks = 72
Maximum marks = ${72 × 100}/12$ = 600
Pass marks = 20% of 600 + 30
= 120 + 30 = 150
Required percentage = $150/600 × 100 = 25%$
Using Rule 22,
An examinee scored m% marks in an exam and failed by p marks. In the same examination, another examinee obtained n% marks and passed with q more marks than the minimum, then
∴ Maximum marks = $100/(n -m) × (p + q)$
n = 32%, m=20%, p=30, q = 42.
Full Marks = $100/{n – m} × (p + q)$
= $100/{(32 - 20)} × (30 + 42)$
= $100/32 × 72$ = 600
Pass marks =20% of 600 + 30
= 120 + 30 = 150
Required percentage = $150/600 × 100$ = 25%
Question : 4
A student has to secure 40% marks to pass. He gets 90 marks and fails by 10 marks. Maximum marks are :
a) 250
b) 225
c) 275
d) 200
Answer »Answer: (a)
Let the maximum marks be x.
According to the question,
40% of x = 90 + 10
x = ${100 × 100}/40 = 250$
Using Rule 24,
a = 40%, b = 90, c = 10
Maximum marks = ${(b + c)}/a × 100$
= ${(90 + 10)}/40 × 100 = 250$
Question : 5
For an examination it is required to get 36 % of maximum marks to pass. A student got 113 marks and failed by 85 marks. The maximum marks for the examination are :
a) 565
b) 550
c) 620
d) 500
Answer »Answer: (b)
Let maximum marks be x, then,
${36 × x}/100 = 113 + 85 = 198$
$x = {198 × 100}/36 = 550$
Using Rule 24,
a = 36%, b = 113, c = 85
Maximum marks = ${(b + c)}/a × 100$
= ${(113 + 85)}/36 × 100$
= $198/36 × 100$ = 550
Question : 6
A student has to obtain 33% of total marks to pass. He got 25% of total marks and failed by 40 marks. The number of total marks is
a) 500
b) 300
c) 1000
d) 800
Answer »Answer: (a)
Let the total marks be x.
According to the question,
25% of x + 40 = 33% of x
(33 – 25)% of x = 40
8% of x = 40
x = ${40 × 100}/8$ = 500
GET percentage PRACTICE TEST EXERCISES
model 1 simple percentage questions
model 2 net increase or decrease in %
model 3 reducing & exceeding prices
model 4 x & y comparison
model 5 income & expenditure
model 6 consumption & remaining
model 7 marks scored in examinations
Model 8 population based
model 9 voters & election
model 10 percentage with allegations & mixture
model 11 percentage with ratios
percentage Shortcuts and Techniques with Examples
-
model 1 simple percentage questions
Defination & Shortcuts … -
model 2 net increase or decrease in %
Defination & Shortcuts … -
model 3 reducing & exceeding prices
Defination & Shortcuts … -
model 4 x & y comparison
Defination & Shortcuts … -
model 5 income & expenditure
Defination & Shortcuts … -
model 6 consumption & remaining
Defination & Shortcuts … -
model 7 marks scored in examinations
Defination & Shortcuts … -
Model 8 population based
Defination & Shortcuts … -
model 9 voters & election
Defination & Shortcuts … -
model 10 percentage with allegations & mixture
Defination & Shortcuts … -
model 11 percentage with ratios
Defination & Shortcuts …
Verbal Reasoning
Question & Answer Quiz
Non Verbal Reasoning
Question & Answer Quiz
Quantitative Aptitude
Question & Answer Quiz
Computer MCQ
Question & Answer Quiz
General English
Question & Answer Quiz
History GK
Question & Answer Quiz
Polity GK
Question & Answer Quiz
Geography GK
Question & Answer Quiz
Economy GK
Question & Answer Quiz
General Awareness GK
Question & Answer Quiz
Recently Added Subject & Categories For All Competitive Exams
Top Trigonometric Ratios and Identities MCQ for IBPS Exam
Trigonometric Ratios & Identities MCQ Objective Questions and Answers Explanations for IBPS Clerk Prelims 2024. Aptitude Mcq Practice exercise for all exams
Continue Reading »
Puzzle Reasoning Questions Answers PDF: IBPS Clerk 2024
Top Reasoning Puzzle Test questions with answers, fully solved explanation and download PDF for IBPS Clerk Prelims 2024. Aptitude MCQ-based practice test
Continue Reading »
Most Important Antonyms Vocabulary - IBPS Clerk Prelims 2024
Latest Antonyms multiple choice questions and answers with free PDFfor IBPS Clerk Prelims 2024. English Vocabulary practice exercise for all bank exam
Continue Reading »
Syllogism Practice Questions Answers PDF - IBPS Clerk 2024
Practice Verbal Reasoning Syllogism multiple choice questions and answers with Fully solved explanation, PDF for the IBPS Clerk Prelims 2024 Bank Exam
Continue Reading »