type 1 angle between the hands of clock Detailed Explanation And More Example
MOST IMPORTANT verbal reasoning - 5 EXERCISES
The following question based on clocks topic of verbal reasoning
(a) 140°
(b) 840°
(c) 320°
(d) 520°
The correct answers to the above question in:
Answer: (b)
Angle traced by minute hand per minute = 6°
Therefore angle traced by minute hand in 12 h 20 min = [(2 × 60) + 20] × 6°
= (120 + 20) × 6° = 140 × 6° = 840°
Discuss Form
Read more find angle between hands clock Based Verbal Reasoning Questions and Answers
Question : 1
Find the angle between the two hands of clock at 4 : 10.
a) 61°
b) 68°
c) 55°
d) 65°
Answer »Answer: (d)
∴ angle traced by hour hand per minute = $(1/2)^o$
Therefore angle traced by hour hand in 4 h 10 min = $[(4 × 60) + 10] × 1°/2 = 250 × 1°/2 = 125°$
∴ angle traced by minute hand per minute = 6°
∴ angle traced by minute hand in 10 min = 10 × 6° = 60°
∴ required angle = 125° - 60° = 65°
Question : 2
What will be the measurement of the angle made by the hands of a clock when the time is 8 : 35?
a) 32.4°
b) 37.5°
c) 45°
d) 47.5°
Answer »Answer: (d)
Angle traced by hour hand in 35 min after $8 = 35 × 1°/2 = 17.5°$
At 8 : 35, min hand is at 7, and angle between 8 and 7 = 30°
∴ required angle between two hand at 8 : 35 = 30° + 17.5° = 47.5°
Question : 3
In an accurate clock, in a period of 2 hours 20 minutes the minute hand will move over
a) 140°
b) 320°
c) 520°
d) 840°
Answer »Answer: (d)
Angle traced by the minute hand in 2 hrs 20 min,
i.e., 140 min = $(360/60 × 140)^o= 840°$
Question : 4
What angle will be traced by the hands of a clock at 12 : 55?
a) $\text"87"1°/2$
b) $\text"67"1°/2$
c) $\text"57"1°/2$
d) $\text"27"1°/2$
Answer »Answer: (c)
∴ Angle traced by hour hand per minute = $(1/2)^o$
&there4 Angle traced by hour hand in 12 h 55 min (i.e., at 0 : 55) = $55 × 1°/2 = 27 1°/2$
&there4 angle traced by minute hand per minute = 6°
Therefore traced by minute hand in 55 min = 55 × 6° = 330°
Therefore required angle = $360° - (330° - 27 1°/2) = 360° + 27 1°/2 - 330°$
$= 387 1°/2 - 330° = 57 1°/2$
Question : 5
What will be the angle between the hands of clock at 9 : 30?
a) 75°
b) 90°
c) 105°
d) 120°
Answer »Answer: (c)
∴ Angle traced by hour hand per minute = $(1/2)^o$
∴ Angle traced by hour hand in 9 h 30 min
= [(9 × 60) + 30] × $1°/2$ = 570 × $1°/2$ = 285°
∴ angle traced by minute hand per minute = 6°
∴ angle traced by minute hand in 30 min = 30 × 6° = 180°
∴ required angle = (285° - 180°) = 105°
Question : 6
The angle between the minute hand and the hour hand of a clock when the time is 4:20, is
a) 0°
b) 10°
c) 5°
d) 20°
Answer »Answer: (b)
Angle traced by hour hand in $13/3 hrs = (360/12 × 13/3)^o= 130°$
Angle traced by min. hand in $20 min = (360/60 × 20)^o = 120°$
∴ Required angle = (130° - 120°) = 10°
GET clocks PRACTICE TEST EXERCISES
type 1 angle between the hands of clock
type 2 position of hands of the clock
type 3 faulty clock
type 4 time gained or lost by clock
type 5 comparing clocks
clocks Shortcuts and Techniques with Examples
Verbal Reasoning
Question & Answer Quiz
Non Verbal Reasoning
Question & Answer Quiz
Quantitative Aptitude
Question & Answer Quiz
Computer MCQ
Question & Answer Quiz
General English
Question & Answer Quiz
History GK
Question & Answer Quiz
Polity GK
Question & Answer Quiz
Geography GK
Question & Answer Quiz
Economy GK
Question & Answer Quiz
General Awareness GK
Question & Answer Quiz
Recently Added Subject & Categories For All Competitive Exams
New 100+ Compound Interest MCQ with Answers PDF for IBPS
Compound Interest verbal ability questions and answers solutions with PDF for IBPS RRB PO. Aptitude Objective MCQ Practice Exercises all competitive exams
Continue Reading »
100+ Mixture and Alligation MCQ Questions PDF for IBPS
Most importantly Mixture and Alligation multiple choice questions and answers with PDF for IBPS RRB PO. Aptitude MCQ Practice Exercises all Bank Exams
Continue Reading »
IBPS Profit and Loss Questions Solved Problems with PDF
Most important Profit and Loss multiple choice questions and answers with PDF for IBPS RRB PO. 100+ Aptitude MCQ Practice Exercises all competitive exams
Continue Reading »
100+ Average Aptitude Questions Answers solutions MCQ PDF
New Average multiple choice questions and answers with PDF for IBPS RRB PO. 100+ Quantitative Aptitude MCQ Practice Exercises all competitive exams
Continue Reading »