model 4 addition, subtraction, multiplication and division with lcm & hcf Section-Wise Topic Notes With Detailed Explanation And Example Questions
MOST IMPORTANT quantitative aptitude - 5 EXERCISES
The following question based on LCM & HCF topic of quantitative aptitude
(a) 7
(b) 6
(c) 5
(d) 4
The correct answers to the above question in:
Answer: (a)
2 | 12, | 16, | 18, | 21 |
2 | 6, | 8, | 9, | 21 |
3 | 3, | 4, | 9, | 21 |
1, | 4, | 3, | 7 |
LCM = 2 × 2 × 3 × 4 × 3 × 7 = 1008
Multiple of 1008 = 2016
∴ Required number = 2016 – 2000 = 16 = x
∴ Sum of digits of x = 1 + 6 = 7
Practice LCM & HCF (model 4 addition, subtraction, multiplication and division with lcm & hcf) Online Quiz
Discuss Form
Read more with math operations Based Quantitative Aptitude Questions and Answers
Question : 1
The LCM of two positive integers is twice the larger number. The difference of the smaller number and the GCD of the two numbers is 4. The smaller number is :
a) 12
b) 8
c) 6
d) 10
Answer »Answer: (b)
Let the numbers be x H and yH
where H is the HCF and yH > x H.
LCM = xy H
xyH = 2yH
→ x = 2
Again, x H – H = 4
→ 2H – H = 4 ⇒ H = 4
∴ Smaller number = x H = 8
Question : 2
Two numbers, both greater than 29, have HCF 29 and LCM 4147. The sum of the numbers is :
a) 966
b) 669
c) 696
d) 666
Answer »Answer: (c)
Let the number be 29x and 29y respectively
where x and y are prime to each other.
∴ LCM of 29x and 29y = 29xy
Now, 29xy = 4147
∴ xy = $4147/29$ = 143
Thus xy = 11 × 13
∴ Numbers are 29 × 11
= 319 and 29 × 13 = 377
∴ Required sum
= 377 + 319 = 696
Question : 3
The H.C.F. of two numbers, each having three digits , is 17 and their L.C.M. is 714. The sum of the numbers will be :
a) 289
b) 221
c) 391
d) 731
Answer »Answer: (b)
Let the numbers be 17x and 17y
where x and y are co-prime.
LCM of 17x and 17y = 17 xy
According to the question,
17xy = 714
⇒ xy = $714/17$ = 42 = 6 × 7
⇒ x = 6 and y = 7
or, x = 7 and y =6.
First number = 17x = 17 × 6 = 102
Second number = 17y =17 × 7 = 119
∴ Sum of the numbers = 102 + 119 = 221
Question : 4
A number x is divisible by 7. When this number is divided by 8, 12 and 16. It leaves a remainder 3 in each case. The least value of x is:
a) 148
b) 150
c) 149
d) 147
Answer »Answer: (d)
LCM of 8, 12 and 16 = 48
∴ Required number
= 48a + 3 which is divisible by 7.
x = 48a + 3 = (7 × 6a) + (6a + 3) which is divisible by 7.
i.e. 6a + 3 is divisible by 7.
When a = 3, 6a + 3 = 18 + 3 = 21
which is divisible by 7.
∴ x = 48 × 3 + 3 = 144 + 3 = 147
Question : 5
The LCM of two numbers is 44 times of their HCF. The sum of the LCM and HCF is 1125. If one number is 25, then the other number is
a) 1100
b) 900
c) 975
d) 800
Answer »Answer: (a)
Using Rule 1,
If the HCF = H,
then LCM = 44 H
44 H + H = 1125
→ 45 H = 1125
∴ H = $1125/45$ = 25
LCM = 44 × 25 = 1100
Now, First number × Second number = LCM × HCF
→ 25 × Second number = 1100 × 25
∴ Second number = ${1100 × 25}/25$ = 1100
Question : 6
The sum of two numbers is 36 and their H.C.F. is 4. How many pairs of such numbers are possible ?
a) 1
b) 3
c) 2
d) 4
Answer »Answer: (b)
HCF of two numbers = 4.
Hence, the numbers can be given by 4x and 4y
where x and y are co-prime.
Then, 4x + 4y = 36
4 (x + y) = 36
x + y = 9
Possible pairs satisfying this condition are : (1, 8), (4, 5), (2, 7)
LCM & HCF Shortcuts and Techniques with Examples
-
model 1 Basic formula of LCM & HCF
Defination & Shortcuts … -
model 2 find lcm of numbers
Defination & Shortcuts … -
model 3 find hcf of numbers
Defination & Shortcuts … -
model 4 addition, subtraction, multiplication and division with lcm & hcf
Defination & Shortcuts … -
model 5 lcm & hcf vs ratios
Defination & Shortcuts …
Verbal Reasoning
Question & Answer Quiz
Non Verbal Reasoning
Question & Answer Quiz
Quantitative Aptitude
Question & Answer Quiz
Computer MCQ
Question & Answer Quiz
General English
Question & Answer Quiz
History GK
Question & Answer Quiz
Polity GK
Question & Answer Quiz
Geography GK
Question & Answer Quiz
Economy GK
Question & Answer Quiz
General Awareness GK
Question & Answer Quiz
Recently Added Subject & Categories For All Competitive Exams
100+ Quadratic Equation Questions Answers PDF for Bank
Quadratic Equation multiple choice questions with detailed answers for IBPS RRB SO. more than 250 Attitude practice test exercises for all competitive exams
Continue Reading »
IBPS Aptitude Linear Equations MCQ Questions Answers PDF
Linear equations multiple choice questions with detailed answers for IBPS RRB SO. more than 250 Attitude practice test exercises for all competitive exams
Continue Reading »
New 100+ Compound Interest MCQ with Answers PDF for IBPS
Compound Interest verbal ability questions and answers solutions with PDF for IBPS RRB PO. Aptitude Objective MCQ Practice Exercises all competitive exams
Continue Reading »
100+ Mixture and Alligation MCQ Questions PDF for IBPS
Most importantly Mixture and Alligation multiple choice questions and answers with PDF for IBPS RRB PO. Aptitude MCQ Practice Exercises all Bank Exams
Continue Reading »