IBPS RRB PO Prelims 12 sep 2020 Questions and Answers Detailed Explanation
MOST IMPORTANT previous year question answers - 1 EXERCISES
The following question based on IBPS RRB PO topic of previous year question answers
(a) $25/4$
(b) 9
(c) $27/4$
(d) $13/2$
e) 18
The correct answers to the above question in:
Answer: (c)
Let the total work = 18 units (LCM of 6 and 9)
Efciency of A and B together = $18/6$ = 3
Efciency of A alone = $18/9$ = 2
Efciency of B alone = Efciency of A and B together – Efciency of A alone
= 3 – 2 = 1
Hence, the required number of days = $3/8 x 18$ = $27/4$
Discuss Form
Read more ibps rrb po prelims 12 sep 2020 Based Previous Year Questions and Answers
Question : 1
The ratio of speed of a boat in still water and speed of the stream is 4 : 1. If the difference of the time taken by the boat in travelling 45 km upstream and downstream is 2 hours, then speed of the stream is
a) 3 km/hr
b) 2 km/hr
c) 4 km/hr
d) 5 km/hr
e) 6 km/hr
Answer »Answer: (a)
Let speed of stream = x km/hr
Speed of boat = 4x km/hr
$45/\text"4x - x" - 45/\text"4x + x" = 2$
$45/3x - 45/5x = 2$
$1/x$(15 - 9) = 2
x = $6/2$ = 3
Hence, the speed of stream = x = 3 km/hr.
Question : 2
If six years ago, A’s uncle’s age was 6 times the age of A at that time and two years hence A’s uncle ‘s age would be thrice A’s age at that time, what is the age of A?
a) 12
b) 12.5
c) 11
d) 11.33
e) 10
Answer »Answer: (d)
Let the age of A be x years
Six years ago
A’s age = x – 6
A’ s uncle’s age = 6x – 36
Two years hence
A’s age = x + 2
A’s uncle ‘s age = 3x+6
A’ s uncle’s age six years ago + 8 = A’s uncle ‘s age two years hence
6x – 36 + 8 = 3x + 6
6x – 28 = 3x + 6
x = 11.33 years
Hence, the answer is D.
Question : 3
A person travel 124 km at the average speed of 77.5 km/hr. If he travels 60 km at the speed of 75 km/hr, then at what speed be covers the rest of the distance?
a) 75 km/hr
b) 80 km/hr
c) 60 km/hr
d) 50 km/hr
e) 90 km/h
Answer »Answer: (b)
Directions:
What should come in place of the question mark '?' in the following number series?
Question : 4
7, 8, 18, 57, ?, 1165
a) 220
b) 224
c) 228
d) 232
e) 236
Answer »Answer: (d)
The pattern of the series is:
7 × 1 + 1 = 8
8 × 2 + 2 = 18
18 × 3 + 3 = 57
57 × 4 + 4 = 232
232 × 5 + 5 = 1165
Hence, the answer is D.
Question : 5
121, 123, 118, 128, ?, 137
a) 111
b) 115
c) 100
d) 105
e) 123
Answer »Answer: (a)
The pattern of the series is:
121 + 2 = 123
123 – (2 + 3) = 118
118 + (2 + 3 + 5) = 128
128 – (2 + 3 + 5 + 7) = 111
111 + (2 + 3 + 5 + 7 + 9) = 137
Hence, the answer is A.
Question : 6
77, 85, 69, 101, 37, ?
a) 100
b) 110
c) 140
d) 155
e) 165
Answer »Answer: (e)
The pattern of the series is: 77 + 8 × 1 = 85
85 – 8 × 2 = 69
69 + 8 × 4 = 101
101 – 8 × 8 = 37
37 + 8 × 16 = 165
Hence, the answer is E.
GET IBPS RRB PO PRACTICE TEST EXERCISES
IBPS RRB PO Prelims 12 sep 2020
Verbal Reasoning
Question & Answer Quiz
Non Verbal Reasoning
Question & Answer Quiz
Quantitative Aptitude
Question & Answer Quiz
Computer MCQ
Question & Answer Quiz
General English
Question & Answer Quiz
History GK
Question & Answer Quiz
Polity GK
Question & Answer Quiz
Geography GK
Question & Answer Quiz
Economy GK
Question & Answer Quiz
General Awareness GK
Question & Answer Quiz
Recently Added Subject & Categories For All Competitive Exams
100+ Quadratic Equation Questions Answers PDF for Bank
Quadratic Equation multiple choice questions with detailed answers for IBPS RRB SO. more than 250 Attitude practice test exercises for all competitive exams
Continue Reading »
IBPS Aptitude Linear Equations MCQ Questions Answers PDF
Linear equations multiple choice questions with detailed answers for IBPS RRB SO. more than 250 Attitude practice test exercises for all competitive exams
Continue Reading »
New 100+ Compound Interest MCQ with Answers PDF for IBPS
Compound Interest verbal ability questions and answers solutions with PDF for IBPS RRB PO. Aptitude Objective MCQ Practice Exercises all competitive exams
Continue Reading »
100+ Mixture and Alligation MCQ Questions PDF for IBPS
Most importantly Mixture and Alligation multiple choice questions and answers with PDF for IBPS RRB PO. Aptitude MCQ Practice Exercises all Bank Exams
Continue Reading »