Practice Number series - quantitative aptitude Online Quiz (set-1) For All Competitive Exams
Q-1) What should come in place of the question mark (?) in the following number series?
8, 15, 28, 53, ?
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
Let x = 8
then 15 = 2x – 1 = y
28 = 2y – 2 = z
53 = 2z – 3 = m
Next term in the pattern should be
2m – 4 = 2 × 53 – 4
= 102
Q-2) What should come in place of the question mark (?) in the following number serie?
250, 100, 40, ?, 6.4, 2.56
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
The given number series is based on the following pattern:
$250_{÷2.5}$ $100_{÷2.5}$ $40_{÷2.5}$ $16_{÷2.5}$ $6.4_{÷2.5}$ 2.56
Hence, the number 16 will replace the question mark.
Q-3) What should come in place of the question mark (?) in the following number series?
4, 15, 16, ?, 36, 63, 64
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
Pattern is $2^2$, $4^2$ – 1,$4^2$, $6^2$ – 1, $6^2$ and so on.
Q-4) A wrong number is given in the following number series. Find out that wrong number.
2, 11, 38, 197, 1172, 8227, 65806
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
The series is based on the following pattern:
2 × 3 + 5 = 11
11 × 4 – 6 = 38
38 × 5 + 7 = 197
197 × 6 – 8 = 1174 ; not 1172
1174 × 7 + 9 = 8227
8227 × 8 – 10 = 65806
Clearly, 1172 is the wrong number and it should be replaced by 1174.
Q-5) What should come in place of the question mark (?) in the following number series?
2, 3, 10, 15, 26, ?, 55
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
The series exhibits the pattern of $n^2$ + 1, $n^2$ – 1,
alternatively, n taking values 1, 2.............1
Q-6) What should come in place of the question mark (?) in the following number serie?
3, 7, 13, ?, 31, 43
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
The given number series is based on the following pattern:
7 + 6 = 13
13 + 8 = 21
21 + 10 = 31
31 + 12 = 43
Hence, the number 21 will replace the question mark.
Q-7) What should come in place of the question mark (?) in the following number series?
64, 54, 69, 49, 74, 44, ?
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
The series is as follows:
64 + 5 = 69;
69 + 5 = 74;
74 + 5 = 79
54 – 5 = 49;
49 – 5 = 44
Q-8) A wrong number is given in the following number series. Find out that wrong number.
16, 19, 21, 30, 46, 71, 107
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
The series is based on the following pattern :
16 + $1^2$ = 17; not 19
17 + $2^2$ = 21
21 + $3^2$ = 30
30 + $4^2$ = 46
46 + $5^2$ = 71
71 + $6^2$ = 107
Clearly, 19 should replaced by 17.
Q-9) What should come in place of the question mark (?) in the following number series?
1, 8, 9, ?, 25, 216, 49
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
Can you see that the pattern is
$1^2$, $2^3$, $3^2$, $4^3$, $5^2$, $6^3$, $7^2$
Q-10) A wrong number is given in the following number series. Find out that wrong number.
7, 9, 16, 25, 41, 68, 107, 173
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
The series is based on the following pattern :
7 + 9 = 16
9 + 16 = 25
16 + 25 = 41
25 + 41 = 66; 68
41 + 66 = 107
66 + 107 = 173
Clearly, 68 should be replaced by 66
Q-11) What should come in place of the question mark (?) in the following number serie?
4, 16, 36, 64, 100, ?
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
The series is as follows
$(2)^2$, $(4)^2$, $(6)^2$, $(8)^2$, $(10)^2$, $(12)^2$
Hence, ? = $(12)^2$ = 144
Q-12) Only one number is wrong in the following number series. Find out the wrong number.
48, 72, 108, 162, 243, 366
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
The series is × 1.5
The wrong number is 366
It should be 243 × 1.5 = 364.5
Q-13) What should come in place of the question mark (?) in the following number series?
5, 5, 15, 75, ?, 4725, 51975
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
The series is as follows:
× 1, × 3, × 5, × 7, × 9, × 11
Hence, ? = 75 × 7 = 525
Q-14) Only one number is wrong in the following number series. Find out the wrong number.
8, 27, 64, 125, 218, 343
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
The series is $(2)^3$, $(3)^3$, $(4)^3$, $(5)^3$, $(6)^3$, $(7)^3$,
The wrong number is 218
It should be $(6)^3$ = 216
Q-15) What should come in place of the question mark (?) in the following number serie?
9, 27, 36, 63, 99, ?
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
Here,
9 + 27 = 36
27 + 36 = 63
36 + 63 = 99
63 + 99 = 162.
Q-16) What should come in place of the question mark (?) in the following number series?
697, 553, 453, 389, 353, (?)
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
The series is as follows:
– $12^2$, – $10^2$, – $8^2$, – $6^2$, – $4^2$
Hence, ? = 353 – $4^2$ = 337
Q-17) What should come in place of the question mark (?) in the following number series?
588, 587, 583, 574, 558, ?, 497
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
The series is as follows:
– $1^2$, – $2^2$, –$3^2$, – $4^2$, – $5^2$, – $6^2$
Hence, ? = 558 – $5^2$ = 533
Q-18) What should come in place of the question mark (?) in the following number series?
52, 26, 26, 39, 78, ?, 585
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
The series is as follows:
× $1/2$, × 1, × 1$1/2$, × 2, × 2$1/2$, × 3
Hence, ? = 78 × 2$1/2$ = 195
Q-19) What should come in place of the question mark (?) in the following number series?
119, 131, 155, 191, 239, (?)
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
The series is as follows:
+ (12 × 1), + (12 × 2), + (12 × 3), + (12 × 4), + (12 × 5)
Hence, ? = 239 + (12 × 5) = 299
Q-20) What should come in place of the question mark (?) in the following number series?
336, 224, 168, 140, 126, (?)
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
The series is as follows:
– 112, – 56, – 28, – 14, – 7
Hence, ? = 126 – 7 = 119