model 6 find average of excluded number Section-Wise Topic Notes With Detailed Explanation And Example Questions
MOST IMPORTANT quantitative aptitude - 9 EXERCISES
-
Basic Average Questions Practice Test, Shortcuts, Tricks, PDF »
-
New Average Aptitude MCQ Average of Consecutive Numbers »
-
Top 99+ Average Aptitude: Twice, One Third of Numbers MCQ »
-
New +99 Average Aptitude MCQ Find nth Average of Numbers »
-
99+ Average Aptitude Find New Average from Error MCQ Test »
-
Top 99+ Aptitude MCQ Test on Average With Excluded Number »
-
Top 99+ Aptitude Average on Ages & Weights MCQ Test Quiz »
-
Top Aptitude Average MCQ Find Monthly Income for Average »
-
Top 149+ Aptitude Average on Cricket & Exam MCQ Test Quiz »
The following question based on average topic of quantitative aptitude
(a) 34
(b) 31
(c) 35
(d) 30
The correct answers to the above question in:
Answer: (b)
Change = 2×3 – 3 × 4 = – 6
∴ New average = 32 -$6/6$ = 31
Discuss Form
Read more excluded numbers Based Quantitative Aptitude Questions and Answers
Question : 1
The average of five numbers is 7. If three new numbers would be added, then the new average comes out to be 8.5. What is the average of those three new numbers?
a) 10.5
b) 11
c) 9
d) 11.5
Answer »Answer: (b)
Sum of three new numbers = 8 × 8.5 – 7 × 5
= 68 – 35 = 33
∴ Required average = $33/3$ = 11
Question : 2
If the mean of 4 observations is 20, when a constant 'C’ is added to each observation, the mean becomes 22. The value of C is :
a) –2
b) 2
c) 6
d) 4
Answer »Answer: (b)
4C = 22 × 4 – 20 × 4 = 88 – 80 = 8
⇒ C = $8/4$ = 2
Question : 3
The average weight of 12 parcels is 1.8 kg. Addition of another new parcel reduces the average weight by 50 g. What is the weight of the new parcel ?
a) 1.10 kg
b) 1.15 kg
c) 1.50 kg
d) 1.01 kg
Answer »Answer: (b)
Total weight 12 parcels = 12 × 1.8 = 21.6 kg.
New average of 13 parcels = 1.8 – 0.05 = 1.75 kg.
Total weight of 13 parcels = 13 × 1.75 = 22.75 kg.
∴ Weight of new parcel = 22.75 – 21.6 = 1.15 kg.
Aliter : Using Rule 18,
( If in the group of N persons, a new person comes at the place of a person of 'T’ years, so that average age,
increases by 't’ years
Then, the age of the new person = T + N.t. )
Here, T = 1.8, N= (12 + 1) = 13, t = $50/1000$ = .05
Weight of new parcel = T – Nt
= 1.8 – 13 × 0.05
= 1.8 – 0.65 = 1.15 kg
Question : 4
The average of marks of 28 students in Mathematics was 50; 8 students left the school, then this average increased by 5. What is the average of marks obtained by the students who left the school ?
a) 37.5
b) 42.5
c) 50.5
d) 45
Answer »Answer: (a)
Total marks of 28 students = 28× 50 = 1400
Total marks of 20 students = 20 × 55 = 1100
∴Total marks of 8 students = 1400 – 1100 = 300
∴ Average = $300/8$ = 37.5
Question : 5
The average of five numbers is 140. If one number is excluded, the average of the remaining four numbers is 130. The excluded number is :
a) 134
b) 180
c) 135
d) 150
Answer »Answer: (b)
Required number = 5 × 140 – 4 × 130
= 700 – 520 = 180
Aliter : Using Rule 25,
Here, x = (140 – 130) = 10, n = 5
Excluded number = Average + x (n – 1)
= 140 + 10 × 4 = 180
Question : 6
The mean weight of 34 students of a school is 42 kg. If the weight of the teacher be included, the mean rises by 400 grams. Find the weight of the teacher (in kg).
a) 57 kg
b) 66 kg
c) 55 kg
d) 56 kg
Answer »Answer: (d)
Weight of the teacher = 42 kg. + ${35 × 400}/1000$kg
= 42 + 14 = 56 kg.
Aliter : Using Rule 24,
Here, x = $400/100$ = 0.4, n = 34
Weight of teacher = Average + x (n + 1)
= 42 + 0.4 (34 + 1)
= 42 + 14 = 56 kg
GET average PRACTICE TEST EXERCISES
model 1 basic average questions
model 2 average of consecutive numbers
model 3 twice, thrice, one third etc. of numbers
model 4 find nth average from 1st & last number
model 5 find new average from error
model 6 find average of excluded number
model 7 average on ages/weight
model 8 find monthly income
model 9 average on cricket/exam
average Shortcuts and Techniques with Examples
-
model 1 basic average questions
Defination & Shortcuts … -
model 2 average of consecutive numbers
Defination & Shortcuts … -
model 3 twice, thrice, one third etc. of numbers
Defination & Shortcuts … -
model 4 find nth average from 1st & last number
Defination & Shortcuts … -
model 5 find new average from error
Defination & Shortcuts … -
model 6 find average of excluded number
Defination & Shortcuts … -
model 7 average on ages/weight
Defination & Shortcuts … -
model 8 find monthly income
Defination & Shortcuts … -
model 9 average on cricket/exam
Defination & Shortcuts …
Verbal Reasoning
Question & Answer Quiz
Non Verbal Reasoning
Question & Answer Quiz
Quantitative Aptitude
Question & Answer Quiz
Computer MCQ
Question & Answer Quiz
General English
Question & Answer Quiz
History GK
Question & Answer Quiz
Polity GK
Question & Answer Quiz
Geography GK
Question & Answer Quiz
Economy GK
Question & Answer Quiz
General Awareness GK
Question & Answer Quiz
Recently Added Subject & Categories For All Competitive Exams
100+ Quadratic Equation Questions Answers PDF for Bank
Quadratic Equation multiple choice questions with detailed answers for IBPS RRB SO. more than 250 Attitude practice test exercises for all competitive exams
Continue Reading »
IBPS Aptitude Linear Equations MCQ Questions Answers PDF
Linear equations multiple choice questions with detailed answers for IBPS RRB SO. more than 250 Attitude practice test exercises for all competitive exams
Continue Reading »
New 100+ Compound Interest MCQ with Answers PDF for IBPS
Compound Interest verbal ability questions and answers solutions with PDF for IBPS RRB PO. Aptitude Objective MCQ Practice Exercises all competitive exams
Continue Reading »
100+ Mixture and Alligation MCQ Questions PDF for IBPS
Most importantly Mixture and Alligation multiple choice questions and answers with PDF for IBPS RRB PO. Aptitude MCQ Practice Exercises all Bank Exams
Continue Reading »